Anasayfa - Eğitim Sözlüğü - Linkler - Makaleler - Kitap Özetleri - İlginç Hikayeler - Dosyalar  Planlar - Ziyaretçi Defteri

 

 

BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLAR

Genel Açıklamalar

 

Birden fazla sınıfın birleştirilerek bir grup oluşturmak suretiyle, bir öğretmen tarafından yetiştirilmesine "Birleştirilmiş Sınıf Öğretimi" denir.

 

Birleştirilmiş sınıflı okullarda, öğrenciler iki grupta toplanır, l, 2 ve 3.sınıf öğrencileri birleştirilerek "A grubu", 4 ve 5. sınıf öğrencileri birleştirilerek "B grubu" oluşturulur.

Nüfusu az olan köylerde bir sınıfı oluşturan öğrenci sayısının azlığı, az mevcutlu sınıflara ayrı bir öğretmen verilmesinin olanaksızlığı, birden fazla sınıfın birleştirilerek bir grup halinde bir öğretmenin yönetiminde okutulması zorunluluğunu doğurmuştur.

Birleştirilmiş sınıflı okullarda öğretmen, derslik ve sınıf mevcutlarına göre, bu sınıfların yönetiminde birçok olasılıklarla karşılaşılabilir. Önemli görülen olasılıklardan bazıları şunlardır.

1. Tek öğretmenin okullarda, A ve B grubu (1 , 2 , 3 , 4. ve 5. sınıf) öğrencileri birleştirilerek bir öğretmen tarafından okutulur.

2. İki öğretmenli okullarda, A grubu bir öğretmen, B grubu da diğer bir öğretmen tarafından okutulur. A grubundaki öğrenci mevcudu B grubu öğrenci mevcudundan çok fazla ise A grubundaki üçüncü yıl öğrencileri de B grubu öğretmeni tarafından okutulabilir. Bu takdirde A grubundan alınan üçüncü sınıf öğrencileri için A grubuna ait yıllık plan aynen uygulanır.

3. Üç öğretmenli okullarda, A grubundaki l. sınıf öğrencileri bir öğretmen, 2 ve 3. sınıf öğrencileri birleştirilerek bir öğretmen, B grubu ( 4 ve 5. sınıf) öğrencileri birleştirilerek diğer bir öğretmen tarafından okutulur.

4. Dört öğretmenli okullarda, l., 4. ve 5. sınıf öğrencileri bağımsız olarak birer öğretmene, 2 ve 3. sınıf öğrencileri birleştirilerek bir öğretmene verilir. Eğer 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin mevcutları çok fazla olursa bu sınıflar bağımsız olarak birer öğretmene, 4. ve 5. sınıf öğrencileri birleştirilerek bir öğretmene verilir.

5. A ve B grubu öğrencileri toplamı normalin çok üstünde elması durumunda, öğretmenin rızası ile ikili öğretim yapılabilir.

6. Öğretmen, öğrenci ve derslik sayılarına göre başka düzenlemeler yapılması gerektiğinde; okul müdürü ile öğretmen anlaşarak en uygun şekli seçerler. Bu durumda bölge müfettişinin de görüşünün alınması uygun olur. Yörenin özelliğine göre gerektiğinde B grubu öğrencileri de taşımalı eğitim kapsamına
alınabilir.

7. Bir okulda hem öğretmen hem de aday veya vekil öğretmen varsa A grubunu asil öğretmen, B grubunu da aday veya vekil öğretmenin okutması esastır.

 


 www.ogretmeninsesi.com