Öğretmenin Sesi
                e ğ i t i m c i l e r i n    d ü n y a s ı
EĞİTİM GÜNDEMİ
Eğitim dünyasından önemli haberleri bu bölümde bulabilirsiniz. Okumak istediğiniz haberin üzerine tıklayarak haberin ayrıntısına ulaşabilirsiniz.

Law book

 

 

 


Eyleme katılan öğretmene ceza, sendikal hak ihlali (04.12.2014)
Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Anayasa Mahkemesi, sendika çağrısına uyarak işyerine gelmeyen, bu nedenle işveren tarafından uyarma cezası verilen kamu görevlisi öğretmenin, sendikal haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Başvurucunun bir devlet okulunda öğretmen olduğu göz önüne alındığında devlet memurlarının bu haktan bütünüyle mahrum bırakılamayacakları belirtilen kararda, şunlar kaydedildi: "Bununla birlikte, demokratik bir toplumda gerekliliği tartışılmaz olan durumlarda ordu, emniyet veya başka bazı sektörlerde sendikal faaliyetlere sınırlamalar getirilmesi mümkündür. Başvurucunun bu türden sınırlamalara tabi tutulmasını gerektirecek bir görevde bulunduğu da ileri sürülmemiştir. Tüm bunlara karşın verilen ceza hafif olsa da başvurucu gibi sendikaya üye kişileri, çıkarlarını savunmak amacıyla yapılan meşru grev veya eylem günlerine katılmaktan vazgeçirecek bir niteliğe sahiptir. Açıklanan nedenlerle, her ne kadar hafif bir ceza olsa da şikayet edilen uyarma cezasının 'toplumsal bir ihtiyaç baskısına' tekabül etmemesi nedeniyle 'demokratik toplumda gerekli olmadığı' sonucuna varılmıştır. Bu sebeple başvurucunun Anayasa'nın 51. maddesinde güvence altına alınan sendika hakkının ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir." (Kaynak: memurlar.net)
Kanayan Yara: Ek Ders Adaletsizliği (02.12.2014)
Sınıf öğretmeninin saymakla bitmeyecek arkası gelmez dertlerinden biri de ek ders adaletsizliğidir. Bir sınıf öğretmenine, haftalık 30 saatlik dersi tamamladıktan sonra 18 saat maaş karşılığı, 12 saat ek ders, 3 saat hazırlık ve planlamadan toplamda haftada 15 saat ek ders yazılır. Bir branş öğretmenine, haftada 30 saatlik dersini tamamladıktan sonra 15 saat maaş karşılığı, 15 saat ek ders 2 saat rehberlik ve her 10 saate 1 ders fazla yazılarak 30 saate 3 saat tekabül eder ki toplam 20 saat ek ders yazılır. Yapılan iş aynı, girilen ders saati aynı ama hesap aynı değil. Sonuçta birinin ücreti daha az diğerinin daha fazla. Eşit işe eşit ücret uygulaması, hakkaniyet, adalet bunun neresindedir? Bu adaletsizliği ortadan kaldıracak düzenleme bir an önce yapılmalıdır. Çaresi çok basit. Ek ders yönetmeliğinin 5. Maddesinin b fıkrasında geçen ‘’Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat ders okutmakla yükümlüdürler’’ cümlesinde değişiklik yaparak sorun çözümlenir. (Kaynak: egitimhane.com)
Sınıf Öğretmenlerinin İller Arası Tayin Sorunu (17.02.2013)
Sınıf öğretmenlerinin iller arası tayin sorun çözüm bekliyor: "Bizler zorunlu hizmet bölgelerine mahkum olmuş sınıf öğretmenleriyiz. Aramızda 5-15 yıldır zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan sınıf öğretmenleri var. MEB'de tayinlerde hizmet puanı üstünlüğü esastır. Ama bu ikinci planda kalmaktadır. Özür grubu atamalarında 1-2 yıllık öğretmenler 20-30 puanla istedikleri yerlere giderken bizler 150-250 puanla gidemiyoruz..." haberin devamı için buraya tıklayınız.
Aynı binadaki ilkokul ve ortaokullar ayrılacak (17.02.2013)
Milli Eğitim Bakanlığı, aynı binada iki uygulamasına son veriyor. 4+4+4 kademeli eğitim sisteminin ardından bu yıl birçok sorunla karşılaşan Bakanlık, 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren öğretmenlerin norm kadrolarını ve okulların türlerini yeniden belirleyecek. Yıl sonuna kadar İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Konya, Gaziantep, Aydın gibi büyükşehirler başta olmak üzere yaklaşık 40 ilde okullar ayrılacak.
Milli Eğitim Bakanı değişti (24.01.2013)
Milli Eğitim Bakanlığına Eskişehir milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı getirildi.
Öğretmenler Sahipsiz mi? (24.12.2012)
Bu haber öğretmenlerin itibarını zedeleyebilir. Öğretmenleri, öğrencilerinden korkan, çaresiz insanlar gibi gösterebilir. Ama gerçekler böyle; öğrenciler öğretmenlerini dövüyor, onlara küfrediyor, sınıflarda ahlaksız davranışlar gösteriyor ve öğretmenlerin bunlara karşı yapabileceği hiçbir şey yok. Zaman Gazetesi'nde yayınlanan geniş haberin devamı için buraya tıklayınız.
Uzman öğretmenlik uygulaması yeniden geliyor (22.12.2012)
2006 yılında yapılan son sınavdan beri yasal mevzuattaki sorunlar yüzünden uygulanamayan öğretmenlik kariyer basamakları sisteminin yeniden uygulamaya gireceğine dair haberler çoğaldı. Bakanlığın hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğu iddiaları dile getiriliyor.
Haber (00.00.00)
Haber detayı...
Haber (00.00.00)
Haber detayı
Reklam
Reklam
Bu sayfa Free Web Counter defa görüntülenmiştir.
www.ogretmeninsesi.com  © 2008-2014